منوی اصلی
جستجو

حیوانات خانگی

 • image
 • image

حقوق حیوانات درجامعه

حقوق حیوانات در جامعه بسیار مورد توجه بوده است،  امروزه دانش بشری به سطحی رسیده که می تواند به راحتی حقوق حیوانات را درک کرده اما از دیر باز تمدن ایران جایگاه بسیار خوبی را برای طبیعت قائل بوده است. در ایران باستان نیز ایرانیان جایگاهی مقدس برای کشاورزی و پرورش حیوانات قائل بودند و به خوبی با حقوق حیوانات آشنایی داشته اند. همانگونه که مشاهده می کنیم، در بخش های مختلف کتاب مقدس زرتشتیان، اوستا، اشارات متعددی به حیوانات، توصیف و طبقه بندی آنها دیده می شود. ادبیات زرتشتی حاکی از این واقعیت است که در دین زرتشت، حیوانات در درجه ی کمتری از اهمیت نسبت به انسان ها و خدایان قرار نگرفته اند. در این مقاله قصد داریم حقوق حیوانات در ایران باستان را مرود بررسی قرار دهیم؛ با سایت دامپزشکی آذروت همراه باشید.

حقوق حیوانات در ایران
حقوق حیوانات در ایران

هر موجودی نقش خاص خود را ایفا می کند، نقشی که منتهی به شکل گرفتن دین به صورت مجموعه ای از مراسم مذهبی و باورهایی می شود که ایرانیان براساس آنها رابطه ی بین انسانف حیوانات و خدا را درک کرده و به این روابط نظم بخشیده اند.

در آیین زرتشتی، کل جهان به دو بخش تقسیم می شود: موجودات نیک، جملگی آفریدگان اهورامزدا و همه ی موجودات بد، آفریدگان اهریمن هستند. بر این اساس، دنیای حیوانات نیز از این قانون مستثنی نیست، در نتیجه حیوانات به دوگروه تقسیم می شوند؛ گروه اول: حیوانات مفید که اهورامزادا آنها را افریده است، چرا که انسان موظف به مراقبت و نگهداری از آنها ست. گروه دوم؛ خرفستران یا حیوانات موذی هستند که توسط اهریمن آفریده شده اند و انسان مکلف به نابودی هرچه بیشتر آنهاست.

قربانی و قربانی کردن از اعتقادات اصلی و در نظر برخی از محققان اعتقاد اصلی همه ی مذاهب دوران باستان است. در همه ی تمدن ها تقدیم قربانی به خدایان با مقاصد خاص، از جمله شکرگزاری یا جلب نظر مساعد خدایان، صورت می گرفت؛ در حقیقت برقرارکننده ی پیوند ارتباط میان جهان انسان و جهان خدایان بود. انسان با انجام مراسم دقیق، منظم و با رعایت آداب و تشریفات خاص به هنگام مراسم قربانی ضمن ادای احترام به خدایان، درواقع به گونه ای نمادین به تقلید آفرینش جهان توسط اهورامزدا می پرداخت.

حقوق حیوانات در ایران
حقوق حیوانات در ایران باستان

در ادبیات زرتشتی تأکید بسیار به حیوانات مفید دیده می شود. به ویژه نوعی که از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار بوده است از جمله : گاو، اسب، سگ، شتر، خروس و پرندگان. در ایران باستان در میان حیوانات، گاو به عنوان حیوانی مفید، مورد توجه و احترام خاص بوده است. همچنین در آئین زرتشت، بی رحمی نسبت به گاو و کشتن آن، موجب برانگیختن خشم حیوان و به خصوص اهورامزادا شمرده می شد.

واقعیت آن است که در دید ایرانیان باستان، حیوانات نه تنها موجودات خنثی و بی روح شمرده نمی شدند، بلکه در زندگی انسان دارای ارزش و مقام خاص بودند. بر همین اساس، هر فرد زرتشتی آگاه به دستورات دینی، مکلف بود تا دنیای حیوانات را به خوبی بشناسد. ضمن اینکه او باید در حمایت از حیوانات اهورامزدا و از بین بردن حیوانات مخلوق اهریمن کمر همت بندد و بداند وجود انسان در جهان همواره مرتبط با وجود حیوانات بوده است. با توجه به اینکه حقوق حیوانات امروزه امری بسیار مهم در سراسر جهان محسوب می شود، امیدواریم با درس گرفتن از تاریخ در کشور خود نیز بیشتر به این آفریدگان الهی احترام گذاشته شود و در مورد حیوانات خانگی و رفتار انسان ها با آن ها مطلب بیاموزید.
اطلاعات مفید درباره انواع نژادهای سگ و نحوه نگه داری و آموزش آن ها
تغذیه و بهداشت سگ و سایر حیوانات خانگی
- یوسف زمانی -

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات