منوی اصلی
جستجو

حیوانات خانگی

 • image
 • image

در این بخش از وبلاگ حیوانات خانگی قصد داریم تا در مورد واکسیناسیون و زمان واکسیناسیون در سگ ها بپردازییم. واکسن ها می توانند از بسیاری از ویروس ها و بیماری ها پیشگیری نمایند.در ادامه همراه ما باشید. واكسن ها اغلب از ویروسها و گاه از باكتریهای كشته شده یا تخفیف حدت داده شده عامل بیماریهای كشنده در سگها و بیماریهای مشترك بین آنها با انسان تهیه می شوند و تزریق آنها به حیوان، منجر به هوشیاری و فعال شدن سیستم ایمنی سگ در به هدف خوردن با بیماری ها شده، همچنین بدن را وادار به ساخت آنتی بادی هایی جهت برابرسازی با این بیماری ها می نماید. در این صورت هنگامی كه بدن با عامل اصلی بیماری به هدف خوردن كند، آمادگی دفاع از خود در برابر آن را خواهد داشت. آنتی بادیهای ترشح شده در بدن در اثر تزریق واكسن ها، دارای حافظه محدودی بوده و بعد از مدتی از بین رفته و یا آنقدر ضعیف می شوند كه توانایی برابرسازی با بیماری را نخواهند داشت.

واکسیناسیون سگ ها


سگ ها قبل از تولد، در محیط محصور و استریلی به نام رحم زندگی می كنند كه در آن هیچگونه آلودگی وجود ندارد. وقتی كه توله ها متولد می شوند، به ناگاه در محیطی پر از میكروارگانیسم قرار می گیرند كه هر كدام از آنها می تواند برای توله بیماریزا باشد و بدن توله نیز هیچگونه آمادگی برای تطبیق با آنها ندارد. برای جلوگیری از بیماری و مرگ توله ها از چند روز قبل از زایمان غدد شیری مادر شروع به ترشح موادی برای متنفذ و ناتوان سازی بدن توله ها در به هدف خوردن با بیماریها می كند و این واكسن طبیعی بلافاصه بعد از تولد نوزادان با اولین جرعه های شیر وارد بدن آنها شده و توله ها را ایمن می سازد.

بعد از اخرین تزریق تا یکسال پس از ان تزریقی لازم نیست .یکسال بعد تزریق یاداوری یا همان بوسترانجام میشود. اگر شما سگی دارید که بیشتر از 16 هفته سن دارد و تا حالا واکسن نخورده یا نمیدانید ایا واکسن خورده است : یک دوز واکسن الزامی(بجز هاری) در اولین رجعت و3-4 هفته بعد از ان تکرار شود.یاداوری ها 1 سال بعد تکرار می شود

ویروس پاروو یکی از شایع ترین و مقاوم ترین ویروس هاست و گونه های بسیار متفاوتی دارد که در ۸۰ درصد موارد کشنده هستند، به خصوص برای توله سگ ها بسیار خطرناک است. این ویروس با اثر بر روی روده و مغز پایه نژاد موجب اسهال و قی و علاوه براین کاهش ایمنی بدن میشود و از علائم دیگر آن میتوان بی حال و بی اشتهایی را نام برد. این ویروس از طریق مناسبت با حیوان آلوده یا مناسبت با مدفوع و ترشحات حیوان آلوده و با علایق با محیط آلوده به حیوان منتقل میشود.

واکسیناسیون سگ ها

به طور کلی كامل بلوز ركابی زمان برای زدن واکسن سه با چهار گانه در گربه و چهار تا هفت گانه در سگ، در هفته ی ۶ تا ۸ پس از تولد است. بعد از آن تکرار این واکسن ۳ تا ۴ هفته بعد به همراه دوز اول واکسن هاری است. بعد از آن سگ و گربه هر یکسال باید تمام این واکسن ها را تکرار کنند.

از آنجایی که واکسن حاوی عامل آفت زا به صورت کشته شده و یا ضعیف شده است، در برخی موارد ممکن است عوارض داشته باشد.
-باید توجه داشت که سلامت حیوان قیگبل از واکسیناسیون چک شود زیرا در صورتی که حیوان بیمار باشد و واکسن گرفتن کند آفت عود میکند.
-در موارد نادر ممکن است حیوان نسبت به واکسن آلرژی داشته باشد که این را با علائمی مثل رنگ پریدگی و دل بهم خوردگی و … نشان میدهد که معمولا حدود ۲۰ دقیقه بعد از واکسیناسیون ظاهر میشوند.

 
اطلاعات مفید درباره انواع نژادهای سگ و نحوه نگه داری و آموزش آن ها
تغذیه و بهداشت سگ و سایر حیوانات خانگی
- یوسف زمانی -

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات